Fintech ve Blockchain

Fintech ve Blockchain


Tarih: 29 Mayıs 2019

Tuncay Dakdevir
Co-Founder ArfBlocks


Dünyamız artan bir ivmeyle günden güne değişmeye devam ediyor. Alışkanlıklarımız, davranışlarımız, önceliklerimiz, olaylara bakış açımız, çevremiz kısacası hayatımızın her alanında bu değişimi gözlemlemek mümkün. Teknoloji de bu değişimin en hızlı yaşandığı alan olarak hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak değişimleri gerçekleştirmekte. Yapay zeka, makine öğrenimi, endüstri 4.0, üç boyutlu yazıcılar, robotik, nesnelerin interneti, genetik bilimi, uzay teknolojileri bizi olduğumuzdan farklı bir dünyaya hazırlanmaya çağırıyor.

ArfBlocks ve Hamilinden.com iş ortaklığı olarak bizim de üzerine çalıştığımız blokzincir teknolojisi şeffaflık, güvenlik ve değiştirilemezlik gibi özellikleri sayesinde bu değişimin belki de her ayağında bulunması gereken bir altyapı teknolojisi olarak teknolojik ve ekonomik önemini her geçen gün daha da ileriye taşıyor.

Blokzincir teknolojisini en genel anlamıyla dağıtık veri yapısı olarak tanımlayabiliriz. Öyle ki blokzincir üzerinde tutulan veriler ağa dahil olan her kullanıcı tarafından saklanıyor(DLT) ve yeni bir veri eklenmesi durumunda kullanıcıların onayı gerekiyor. Aralarında IBM, Microsoft, Oracle, BoA, PBoC, Mastercard ve Visa’nın da olduğu bankalar, ödeme sağlayıcı kuruluşlar, büyük yazılım ve teknoloji devi şirketler ise bu alanda yatırım yapma ve patentler alma konusunda büyük bir yarışın içine girdiler bile.*

Yukarıda kısaca bahsettiğim blokzincir teknolojisinin uygulama alanlarından biri de hiç şüphesiz FinTech. Blokzincir her türlü dijital işlemin kaydını tutan, sistemde yapılan işlemlerin elektronik kayıtlarının duruma göre herkesin veya uygulamaya göre yetkili/ilgili kişilerin erişebildiği,  genel bir hesap sistemi olmasından dolayı özellikle FinTech alanının gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Konumuz FinTech olunca üçüncü parti bir aracı veya garantör olmadan herhangi bir işlem gerçekleştirmek günümüz dünyasında biz kullanıcılar için güvenli bir yol değil. Ancak bu güvenin üçüncü bir taraf aracılığıyla tesis edilmesi gerçekleştirmek istediğimiz basit işlemlerde bile uzun bir zaman kaybı ve yüksek komisyon ücretleri ortaya çıkarıyor. Blokzincir teknolojisi sahip olduğu dağıtık ve doğrulanmış veri yapısı ile bize bu imkanı sunuyor. Bu konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse; sınır ötesi ödeme gerçekleştirmek, klasik bankalar aracılığı ile uzun süreli ve yüksek maliyetli olurken, bunu blokzincir teknolojisiyle çok kısa sürede ve çok düşük maliyetler ile gerçekleştirmek oldukça mümkün. Fintech denildiğinde aklımıza ilk olarak ödeme sistemleri gelse de, veri güvenliğinin çok önemli olduğu birçok alan karşımıza çıkıyor. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Para Piyasaları ve Yatırım
  • Bankacılık ve Kurumsal Finans
  • Big Data ve Analitik
  • Finansal Platformlar
  • Eşler Arası (Peer-to-Peer) Borçlanma ve Kitlesel Fonlama (Crowdfunding)
  • Kişisel Finans Yönetimi

Hem kullanıcı deneyiminin ön planda olduğu hem de hızlı ve düşük maliyetli fırsatlar sunan FinTech doğası gereği birçok siber saldırı tehdidiyle ile karşı karşıya ve bu güvenlik zafiyetinin blokzincir teknolojisi ile giderilmesi planlanıyor.**

Fintech konusunda dünyada önemli bir yer tutan ülkemizde ise bu alanda blokzincir teknolojisini içeren girişimlerin olduğu şuan için pek söylenemez. Geçtiğimiz dönemde Türkiye’de hepimizin tanıdığı bir banka olan Akbank’ın Silikon Vadisi merkezli Ripple isimli girişimle iş birliğine giderek Blokzincir teknolojisini uluslararası para transferi işlemlerinde kullanmaya başlayacağı duyurusu bizleri çok heyecanlandırdı Bu bankanın Ripple isimli girişimi mobil uygulamasına eklemesi ise yine güzel bir gelişmeydi. Akbank, şu anda Ripple’ın RippleNet ağına üye olan tek Türk şirket konumunda. Öte yandan Akbank’ın yan kuruluşu AkÖde de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) ödeme hizmetleri sunmak ve elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyette bulunma izni almıştı. Banka, 22 Aralık tarihinde yaptığı güncelleme ile müşterilerin Ripple ağını kullanarak hızlı ve kolay para transferi yapabilmesini mümkün kıldı ancak şu an deneme aşamasında olan uygulama, ülke konusunda sınırlı bir seçeneğe sahip. ***

Birçok faydalarından ve fırsatlarından bahsettiğimiz blokzincir teknolojisinin yeni olmasından kaynaklı getirdiği problemler yok değil. Bunların başında geliştirilmesinin zorluğu ve kaynak yetersizliği dikkat çekiyor. ArfBlocks olarak blokzincir teknolojisinin bizlere sunduğu bu avantajları hem kurumsal hem de bireysel anlamda daha ucuz ve kolay ulaşılabilir hale getirme vizyonuyla çıktığımız bu yolda hamilinden.com ile gerçekleştirdiğimiz iş ortaklığımız sonucunda tedarik finansmanında blokzincir ile güvenliği bir kat daha arttırarak güven yaratmış oluyor ve blokzincir kullanımı Fintech bir portal için uygulamış bulunuyoruz. Bu iş ortaklığı ile daha çok işletmenin alt yapısını blokzincir teknolojisini daha güvenli ve düşük maliyetle sizlere sunmayı planlıyoruz.

*(https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-12-21/who-owns-blockchain-goldman-bofa-amass-patents-for-coming-wars)

**(https://www.researchgate.net/publication/304023925FinancialServicesandFintech-AreviewoftheCyberSecuritythreatsandimplications)

***(https://www.haberturk.com/akbankta-ripple-uzerinden-sterlin-para-transferleri-basladi--2258911-ekonomi)